VIRTUABIT

Portal za turizam, business, lifestyle i zdravlje

VIRTUABIT

Portal za turizam, business, lifestyle i zdravlje

Utjecaj nikotina na mozak

Nikotina, glavna aktivna komponenta duhanskog dima, ima značajan utjecaj na mozak. Kada osoba puši cigaretu, nikotin se brzo apsorbira u krvotok i dospijeva do mozga unutar nekoliko sekundi. Ovdje nikotin izaziva brojne promjene u moždanim funkcijama koje dovode do ovisnosti i brojnih zdravstvenih problema.

Djelovanje na neurotransmitere

Nikotina se veže za nikotinske acetilkolinske receptore u mozgu. Aktivacija ovih receptora dovodi do oslobađanja raznih neurotransmitera, od kojih je najvažniji dopamin. Dopamin je poznat kao “hormon sreće” jer je odgovoran za osjećaj zadovoljstva i nagrade. Povećanje razine dopamina uzrokovano nikotinom stvara ugodne osjećaje, što potiče daljnje konzumiranje duhana i razvoj ovisnosti.

Utjecaj na raspoloženje i kognitivne funkcije

Povećanje razine dopamina nije jedini učinak nikotina. Također dolazi do oslobađanja drugih neurotransmitera poput norepinefrina, serotonina i glutamata. Ove kemikalije mogu poboljšati raspoloženje, povećati budnost i koncentraciju te smanjiti stres i anksioznost. Zbog ovih učinaka, mnogi pušači koriste nikotin kao sredstvo za poboljšanje kognitivnih funkcija i suočavanje s emocionalnim izazovima.

Razvoj tolerancije i ovisnosti

S vremenom, mozak se prilagođava stalnoj prisutnosti nikotina smanjujući broj i osjetljivost nikotinskih receptora. To znači da pušačima treba sve više nikotina kako bi postigli iste učinke, što dovodi do povećanja konzumacije i jačanja ovisnosti. Kada razina nikotina u krvi opadne, pušači doživljavaju simptome apstinencije, kao što su razdražljivost, anksioznost i žudnja za nikotinom, što ih tjera da ponovno posegnu za cigaretom.

Dugoročne posljedice

Kronična izloženost nikotinu može imati dugoročne negativne posljedice na mozak. Istraživanja pokazuju da pušenje može smanjiti kognitivne funkcije, posebno u starijoj dobi, povećavajući rizik od demencije i drugih neurodegenerativnih bolesti. Također je povezano s povećanim rizikom od mentalnih poremećaja poput depresije i anksioznosti.

Nikotina ima snažan i složen utjecaj na mozak, potičući ovisnost kroz mehanizme nagrade i tolerancije. Osim kratkoročnih poboljšanja raspoloženja i kognitivnih funkcija, dugotrajna uporaba nikotina može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Razumijevanje ovih učinaka ključno je za razvoj učinkovitih strategija za prestanak pušenja i liječenje ovisnosti o duhanu.

Povezani članci

Related

Uzroci bronhitisa i upale pluća

Uzroci bronhitisa i upale pluća značajno se razlikuju, što utječe na liječenje i prevenciju ovih bolesti. Akutni bronhitis obično nastaje uslijed virusnih infekcija, kao što su prehlada ili gripa, ali i izlaganjem iritantima poput duhanskog dima, zagađenja ili...

read more

Upoznaj hemoptizu

Hemoptiza je medicinski termin koji označava iskašljavanje krvi iz respiratornog trakta. To može uključivati krv koja dolazi iz grla, bronha, dušnika ili pluća. Ova pojava može biti simptom različitih zdravstvenih stanja, od kojih neka mogu biti ozbiljna i zahtijevaju...

read more