Alergijski rinitis je uobičajena alergijska bolest koja se manifestira upalom nosne sluznice kao odgovor na izloženost određenim alergenima. Ova stanja često uzrokuju neugodne simptome poput kihanja, svrbeža nosa, začepljenja nosa i rinoreje (curenje nosa), što može značajno utjecati na kvalitetu života pacijenata.
Imunološki odgovor
Ključni faktor u patofiziologiji alergijskog rinitisa je pretjerani imunološki odgovor na alergene. Kada osoba koja je alergična na određene tvari (npr. pelud, grinje, dlake kućnih ljubimaca) dođe u kontakt s tim alergenom, imunološki sustav reagira stvaranjem specifičnih protutijela, najčešće IgE antitijela. Ova protutijela vežu se za mastocite i bazofile u nosnoj sluznici.
Oslobađanje medijatora upale
Kontakt alergena s IgE-vezanim mastocitima i bazofilima aktivira ove stanice da oslobađaju različite medijatore upale, uključujući histamin, leukotriene, prostaglandine i citokine. Ovi medijatori uzrokuju lokalnu upalu i šireću reakciju koja dovodi do karakterističnih simptoma alergijskog rinitisa.
Upalni procesi
Histamin je jedan od ključnih medijatora koji uzrokuje proširenje krvnih žila (vazodilataciju) i povećanje propusnosti kapilara. Ovo rezultira oticanjem nosne sluznice i pojavom curenja nosa. Histamin također potiče svrbež i poticanje na kihanje.
Leukotrieni i prostaglandini sudjeluju u upalnom odgovoru, uzrokujući daljnju dilataciju krvnih žila, privlačeći više bijelih krvnih stanica u područje upale i pojačavajući simptome alergijskog rinitisa.
Kasni odgovor
U nekim slučajevima, osim brze reakcije koja se događa u roku od nekoliko minuta do sati nakon izlaganja alergenu, može se razviti i kasni odgovor. Ovaj odgovor može biti karakteriziran infiltracijom drugih imunoloških stanica, poput eozinofila, i produženom upalom nosne sluznice.
Dublje razumijevanje patofiziologije alergijskog rinitisa ključno je za razvoj učinkovitih terapijskih strategija. Cilj je smanjiti imunološki odgovor na alergene i smanjiti upalne reakcije u nosnoj sluznici kako bi se olakšali simptomi i poboljšala kvaliteta života pacijenata s ovim uobičajenim alergijskim stanjem. Individualizirani pristup liječenju, koji uključuje izbjegavanje alergena, lijekove i u nekim slučajevima imunoterapiju, može biti ključan za uspješno upravljanje alergijskim rinitisom.