VIRTUABIT

Portal za turizam, business, lifestyle i zdravlje

VIRTUABIT

Portal za turizam, business, lifestyle i zdravlje

Stres – neprijatelj dobrog zdravlja

Stres je jedan od najljućih neprijatelja dobrog zdravlja. Zbog njegovog razarajućeg učinka po zdravlje, potrebno ga je na vrijeme prepoznati i adekvatno ukloniti iz života.

ŠTO JE STRES?

Vjerojatno ste više puta u životu bili pod stresom, no znate li zapravo što je stres i koji su simptomi stresa? Možda najučestalija definicija koju imamo opisuje stres kao osjećaj ili stanje u kojem se pojedinac nalazi kada misli da životni zahtjevi koji se nalaze pred njim nadmašuju osobna i društvena sredstva koje ima na raspolaganju. Zapravo govorimo o složenoj psihološkoj reakciji organizma na stresor kao uzrok poremećaja u svakodnevnom funkcioniranju.

U današnjem svijetu, stres je pojava koju je nemoguće izbjeći. Nitko nije imun na stres, a o reakciji i osobnom doživljaju stresa ovise i simptomi koji se razlikuju od osobe do osobe. Najčešći simptomi stresa su: česte glavobolje, bol u prsima, trnjenje ruku, kronični umor, nesanica, anksioznost, nedostatak motivacije, smanjena koncentracija, bijes i ljutnja, depresija, prejedanje itd.

POSTTRAUMATSKI STRES

Jedan od najpoznatijih poremećaja povezanih sa stresom svakako je Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP). Posttraumatski stres javlja se nakon traumatskog događaja. Obično je riječ o događaju koji ugrožava život ili integritet ili je katastrofične prirode. Karakterizira ju ga tri glavne skupine simptoma: trajna pojačana pobuđenost živčanog sustava, ponovno proživljavanje traumatske situacije kroz nametajuća sjećanja ili snove i izbjegavanje situacija koje mogu podsjećati na traumu. Uz PTSP često se javlja depresija, ali i drugi anksiozni poremećaji. Dobra vijest je da se PTSP liječi, a hoće li se liječenju pristupiti lijekovima, psihoterapijom ili kombiniranim pristupom ovisi o svakoj osobi pojedinačno.

KAKO POBIJEDITI STRES?

Kako smo naveli ranije u tekstu, svaka se osoba na svoj način nosi sa stresom i odabire metodu samopomoći koja joj najviše odgovara. Svakako se preporuča promijeniti perspektivu i sagledavati svaku situaciju iz više različitih kutova, okrenuti se zdravoj prehrani bogatoj vitaminima, tjelovježbi i aktivnostima u prirodu. Jedan od najučinkovitijih načina opuštanja je i vježba disanja, a moćno sredstvo za smirivanje u stresnim situacijama može biti i glazba.

Održavajte socijalne kontakte, odvojite vrijeme za odmor i hobije i ne izlažite se informacijama koje vam donose nemir. U slučaju da vam metode samopomoći nisu dovoljne kako biste ublažili simptome prouzrokovane stresnim situacijama, svakako potražite stručnu pomoć kako ne bi došlo do daljnjeg intenziviranja simptomatologije i progresije poremećaja.

Povezani članci

Related

Utjecaj nikotina na mozak

Nikotina, glavna aktivna komponenta duhanskog dima, ima značajan utjecaj na mozak. Kada osoba puši cigaretu, nikotin se brzo apsorbira u krvotok i dospijeva do mozga unutar nekoliko sekundi. Ovdje nikotin izaziva brojne promjene u moždanim funkcijama koje dovode do...

read more

Upoznaj hemoptizu

Hemoptiza je medicinski termin koji označava iskašljavanje krvi iz respiratornog trakta. To može uključivati krv koja dolazi iz grla, bronha, dušnika ili pluća. Ova pojava može biti simptom različitih zdravstvenih stanja, od kojih neka mogu biti ozbiljna i zahtijevaju...

read more