Herpes je virusna infekcija koja može izazvati različite kožne lezije. Dvije glavne skupine herpes virusa koje uzrokuju takve lezije su herpes simplex virus (HSV) i varicella-zoster virus (VZV).
Herpes simplex virus (HSV)
HSV dolazi u dva tipa: tip 1 (HSV-1) i tip 2 (HSV-2). HSV-1 najčešće uzrokuje oralni herpes, poznat i kao “hladna rana”, koja se obično pojavljuje na usnama i oko usta. HSV-2, s druge strane, najčešće uzrokuje genitalni herpes, koji se manifestira u obliku bolnih lezija u genitalnoj regiji. Oba tipa virusa mogu se prenijeti kontaktom s zaraženim osobama, a nakon prvotne infekcije, virus može ostati latentni u živčanim stanicama. Aktivira se u stresnim situacijama, tijekom bolesti ili oslabljenog imunološkog sustava, uzrokujući ponovnu pojavu simptoma.
Varicella-zoster virus (VZV)
VZV je uzročnik vodenih kozica i herpes zostera. Nakon što osoba preboli vodene kozice, virus ostaje u tijelu, spavajući u živčanim ganglijima. Kasnije u životu, često tijekom stresa ili oslabljenog imuniteta, VZV se može reaktivirati i uzrokovati herpes zoster (šindrom). Ova bolest se očituje bolnim osipom koji se obično pojavljuje na jednoj strani tijela i može biti praćen jakim bolovima i svrbežom.
Razlike između HSV-a i VZV-a
Iako oba virusa pripadaju istoj obitelji, imaju različite karakteristike i načine na koje utječu na tijelo. HSV-1 i HSV-2 se najčešće šire kontaktom s zaraženim osobama, dok se VZV prenosi kapljičnim putem i kontaktom s mjehurićima osipa kod osoba koje imaju vodene kozice. Također, dok HSV uzrokuje ponovne epizode, VZV se obično reaktivira samo jednom, uzrokujući herpes zoster.
Herpes može ostati latentan u tijelu i reaktivirati se pod određenim uvjetima, kao što su stres, slab imunitet ili bolest. Važno je prepoznati kako izgleda herpes na tijelu i potražiti liječničku pomoć radi odgovarajućeg liječenja i prevencije širenja virusa.